Od autora
Od wielu lat producenci prześcigają się w uatrakcyjnieniu swojej oferty, przedstawiając, co roku kolejne nowości. Jednak, by oferta była w miarę czytelna i zrozumiała dla przeciętnego zjadacza chleba, podzielona jest na serie w zależności od potrzeb i zasobności portfela kupującego. Jedną z takich serii, praktycznie w każdej firmie jest seria TEAM, co to oznacza? Z reguły jest to sprzęt, który posiada już odpowiednią jakość, przechodząc różne próby i stał się reprezentacyjnym produktem firmy. Firma Dragon posiada wiele produktów sygnowanych jak TEAM, a przyglądając się dokładniej pełnej ofercie można stwierdzić, że kupując taki sprzęt dostajemy naprawdę dopracowany technologicznie produkt, który powinien nam posłużyć przez wiele sezonów.
Postanowiłem, zatem sprawdzić jeden z wielu kołowrotków sygnowanych jako TEAM pod nazwą – FD 1200iST, który miał mi posłużyć do lekkiego jeziorowego spinningu i właśnie, dlatego zdecydowałem się na najmniejszy model. Spinning jeziorowy to przede wszystkim niewielkie przeciążenia i ciężary przynęt sięgające czasem dwudziestu gram, zatem kołowrotek tej klasy i wielkości powinien spisywać się wyśmienicie.
kołowrotek Team Dragon 1220iST
O produkcie słów kilka
Trzy metalowe szpule zapakowane każda osobno oraz kołowrotek, który na pierwszy rzut oka wygląda na bardzo trwały i zarazem bardzo estetycznie, wykonany w każdym z najdrobniejszych szczegółów.
zapasowe szpule
Jak informuje producent w opisie korpus i rotor wykonany z superduralu, a system oscylacji szpuli napędzany przekładnią ślimakową, wskazuje, że powinna ona być solidna i trwała, tym bardziej że główna przekładnia klasey HEG, frezowana jest w mosiądzu i również w superduralu. Dodatkowo 11 japoński łożysk i jedno oporowe zapewnić powinno nam płynną pracę tego kołowrotka na naprawdę wysokim poziomie.
hamulec przedni kołowrotka
Przy spinningu, jednym z wielu ważnych elementów kołowrotka jest hamulec, w tym wypadku produkt zaopatrzony został w multitarczowy, hermetyzowany hamulec mieszczący się w szpuli. Dopełnieniem tych wszystkich doskonałości technicznych jak zapewnia nas producent jest pełne, dynamiczne wyważenie wszystkich obracających się części, co powinno się dać odczuć już po pierwszych obrotach kabłąka.
Test - czyli alternatywny stosunek ceny do jakości
Tak jak zaplanowałem, kołowrotek ten, przeznaczyłem do lekkiego jeziorowego spinningu. Woda stojąca, więc obciążenia nurtowe wykluczone, a biorąc pod uwagę średnią głębokości zbiornika wahającą się w granicach 6-8 metrów i ciężar główek nie przekraczający 20 gram, jak na tę wielkość kołowrotka, jest najbardziej odpowiednim sposobem na sprawdzenie jego optymalnych możliwości. Faktem jest, że spinning to jedna z najtrudniejszych prób dla każdego elementu wędkarskiego wyposażenia a w szczególności dla kołowrotka, poddawanemu ciągłej, nieustannej pracy, często na granicy wytrzymałości technologicznej. Ale w końcu to test!
Team Dragon w akcji
Kołowrotek „na sucho” pracował bez zarzutu, płynnie, praktycznie bezszelestnie, co nie często się zdarza nawet w nowych produktach. Jednak zaniepokoił mnie pewien luz, którego początkowo nie mogłem zlokalizować, jednak po chwili wychwyciłem, co jest nie tak. Znalazłem luz na korbce kołowrotka, ponieważ składa się ją, odkręcając w przeciwnym kierunku do normalnego użytkowania, zacząłem sprawdzać różnie możliwości. Luz ten nie był duży, lecz dawał się wyczuć, a co najdziwniejsze był to luz w poziomie, który sprawiał wrażenie jakby rączka była nie dokręcona. Próbowałem ją możliwie mocno dokręcić, jednak by nie uszkodzić kołowrotka nie chciałem przesadzać. Okazało się, że jest to defekt produkcyjny i nie da się tego w żaden sposób usunąć. Okazało się również podczas łowienia, że przy obciążeniu kołowrotka przynętą był bardziej wyraźny i strasznie uciążliwy.
Team Dragon w akcji
Kolejne tygodnie łowienia poza denerwującym luzem, o którym wcześniej wspomniałem były bardzo zadowalające. Młynek spisywał się naprawdę dobrze. Hamulec, który nadzwyczaj dokładnie można ustawić nie pozwalał nawet największym rybom odzyskać wolności. Linka równo ułożona dawała możliwości oddawania dalekich rzutów nawet delikatnymi zestawami. Jednak w pewnym momencie stało się coś dziwnego i nie zrozumiałego dla mnie. Po kilku tygodniach intensywnych połowów, pojawił się dziwny dźwięk dochodzący ze środka kołowrotka a dokładniej z przekładni. Przynajmniej tak mi się wydawało na początku. Jednak po szczegółowych oględzinach okazało się, że nie wytrzymały łożyska i kołowrotek praktycznie nie nadawał się do użytkowania. Co, nie ukrywam zdziwiło mnie bardzo, ponieważ tej klasy kołowrotek nie wytrzymał nawet miesiąca intensywnych połowów lekkiego spinningu, a ten fakt należy mocno podkreślić.
Team Dragon w akcji
Próbowałem jeszcze łowić, jednak kołowrotek w niczym nie przypominał tego z przed miesiąca, a dziwne odgłosy i irytujący luz był tak wkurzający, że zakończyłem połowy przy użyciu tego kołowrotka.
Subiektywna ocena autora
Kołowrotek Team Dragon jak sama nazwa wskazuje jest produktem, po którym mógłbym się wiele dobrego spodziewać, jednak nigdy nie przypuszczałem, że tak mnie rozczaruje, a tym bardziej, tak krótko mi posłuży. Pamiętam dokładnie moment, kiedy pierwszy raz wziąłem go w dłonie, byłem naprawdę miło zaskoczony jakością wykonania, dopracowaniem szczegółów, że nie wspomnę o trzech metalowych, zapasowych szpulach, które w moim przypadku pozwalają na ogromną uniwersalność jego zastosowania, bez konieczności zmiany kołowrotka.
Być może taki rozwój sytuacji szczególnie z łożyskami świadczy, że sprzęt, ten nie nadaje się do spinningu, a jedynie np. do lekkiego jeziorowego spławika, przy którym jego praca nie była by tak intensywna.
Być może trafiłem na produkt fabrycznie uszkodzony, a być może firma Dragon, biorąc pod uwagę swoją mocną pozycję na rynku, zaczyna wprowadzać buble.
Ciężko jednoznacznie i bezbłędnie stwierdzić, dlaczego? Zatem każdy z was wnioski musi wyciągnąć sam i być może moja subiektywna opinia pomoże wam podjąć taki a nie inny wybór.
Ja, po tym zdarzeniu z większą uwagą będę przyglądał się produktom firmy Dragon. Na pewno już nie szybko zmienię o niej zdanie, ale to tylko moja subiektywna opinia.
Galeria testowanego produktu TEAM DRAGON 1220iST
Pozdrawiam i do zobaczenia gdzieś nad wodą
Paweł GARBUS Kołodziejczyk